Sıcak Havalarda Nasıl Beslenmelisin?

Yaz aylarının gelmesiyle artan hava sıcaklıkları vücudumuzun nem dengesini değiştirir ve daha çok su kaybederiz. Bu yüksek sıcaklarda beslenmende ufak değişiklikler yaparak dehidrasyonun ve kilo alımının önüne geçmek senin elinde. ” Sıcak havalarda nasıl beslenmeliyim?” diye merak ediyorsan yazımızı okumaya devam et!

Yazın su tüketiminin yetersiz kalmasıyla ortaya çıkan dehidrasyon birçok sağlık problemine yol açabiliyor. Su tüketimini arttırarak ve asitli içecekler yerine ayran, meyve suyu, bitki çayı gibi içecekler tercih ederek bu engelleyebilirsin.

beslenme3

Sıcaklarda az ve sık beslenmeli, öğün atlamamalısın. Sıcak hava nedeniyle oluşan iştahsızlığın önüne geçmek için hafif besinler tercih etmeli, kızartılmış ürünlerde uzak durmalısın.

Bu havalarda kurtarıcı besinimiz sulu meyveler! Karpuz  vücuttaki toksinleri atmaya yardımcı olurken,  şeftali cilt sağlığını koruma görevini üstlenir. Şimdi artan terleme ile kaybettiğin suyu geri alma zamanı!

beslenme2

Öğün sayını 3 ana öğün 3 ara öğün şeklinde yeniden düzenleyerek kaybettiğin enerjiyi tekrar kazan. Sık ve az beslenerek kilo kontrolünü de sağlayabilirsin.

Kilo almamak ve sıcak havaları daha rahat geçirmek için hamur işi tatlıları olabildiğince az tüket. Yazın en çok tüketeceğin tatlı dondurma olmalı. Süt içeriği ile iyi bir protein ve kalsiyum kaynağı olan dondurma içini de ferahlatacak.

beslnem

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir