Orijinal Lüks Markalar Nasıl Anlaşılır?

Orijinal ve Lüks Markalarda Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Moda sektörünün tüm dünyada çılgınlar gibi takip edildiği günümüzde dev markalar ürettiği her parçayla yerini daha da sağlama alıyor. Birbirini taklit etmemek ve emek hırsızlığı yapmamak adına büyük özveriler yapılırken diğer bir yandan bu orijinal parçaların sahte olanları da piyasaya sürülüyor ne yazık ki. Her ne kadar büyük başarılar taklitleri getirir desek de, bu olanları hiç bir şekilde mazur göstermiyor açıkçası.

Chanel, Moncler, Louis Vuitton gibi dev moda markalarının orijinal ürünlerinin yanı sıra birçok sahte ürünü de şu anda biz bu satırları yazarken bile piyasalara sürülüyor. Dolayısı ile sahte ürünlerin nasıl anlaşılacağı ile ilgili ipuçlarını da sizinle paylaşmak bizim için bir görev niteliği taşıyor. Sahteciliğe karşı çıkan politikamız ile sahte ürünler nasıl anlaşılır sorusunun cevabını sana vermeye çalışacağız.

Sahte Ürünleri Anlamanın İpuçları

İlk olarak ‘Orijinallik Marka Rehberi‘mizde de bahsettiğimiz üzere genelde her orijinal çanta ya da kıyafetlerde bir orijinallik kodu bulunur. Bu orijinallik kodu her marka için özeldir. Adeta bu ürünlerin birer kimlik kartı gibidir. Her marka özelinde bu kodların yeri ayrıdır. Mesela Louis Vuitton çantalarda bu kod d-ring’ in yani d biçimindeki halkanın alt kısmındadır. Kod Louis Vuitton çantaların nerede ve ne zaman üretildiğini gösterir. Bir Moncler montlar da ise markanın kendi oluşturuğu bir QR kod sistemi bulunur. Bu etiketler, daima montların yan dikiş kısmına dikilir ve diğer etiketlerin altında gizlidir. Uzun lafın kısası , sahte ya da gerçek ürünleri orijinallik kodlarından kolay bir şekilde ayırabilirsin.

moncler orijinallik kodu sahte ürün nasıl anlaşılır

 

Kullanılan Malzemeye Dikkat

Tüm orijinal çanta, kıyafet ya da aksesuarlarda ortak bir nokta var ki o da kullanılan malzeme. Alınan ürünün etiketine, kumaş yapısına ya da logosunun malzemeye nasıl tutturulduğuna bakarak da sahte mi orijinal mi olduğunu basit bir şekilde anlayabilirsin. Bunu net bir şekilde aşaıda yer alan Michael Kors örneği ile anlatabiliriz. Michael Kors çantalarda logo çantaya özel bir işlemle tutturulur. Basit bir yapıştırıcı ile yapıştırılmaz. Dolayısı ile baskı ile yapıldığı için hafif bir içe göçük olduğunu görebilirsiniz. Bu onun sağlam ve orijinal olduğunu gösterir. Ancak sahte bir Michael Kors çanta ile karşı karşıya isen, bu harflerin yamuk olduğunu ve kolay bir şekilde çıktığını hatta bu harflerin yanlarından yapıştırıcıların göründüğüne şahit olabilirsin.

michael kors sahte ürün nasıl anlaşılır

 

Dikişler Önemli

Orijinal parçalarda sadece yüksek kaliteli malzemeler kullanır. Dikişler temiz, mükemmel ve temiz olmalıdır. Dikiş yerlerinde gevşeme görülmez. Dikiş şekli; sahte üreticiler tarafından kopyalaması en zor şeylerden biridir. Bu nedenle, aldığın çantanın dikişlerini dikkatle incelemeni tavsiye ederiz.

burberry sahte ürünler nasıl anlaşılır orijinal mi

 

Ürünler arasındaki farkı anlamak için bu ipuçlarını mutlaka bilmelisin. Online alışveriş yapmak istiyor ve bu tarz ürünler almak istiyorsan bu adımları iyice ezberlemelisin. 🙂

ModaCruz’daki tüm fırsatları incelemek için hemen tıkla!

Bunun için Orijinal Marka Rehberi yazılarımızı da okumanı tavsiye ederiz. 

 

ModaCruz Moda Editörü

Yeliz GÜLTEKİN

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir