Sahte Nike Nasıl Anlaşılır?

Alışveriş konusunda atacağınız adım belli! Bir Nike spor ayakkabı almak istiyorsunuz ancak orjinal mi değil mi emin olmanız lazım! Aklınızdaki bu karmaşık soruyu gidermek için size vereceğimiz ipuçlarını aklınızda bulundurmanız, sizin açınızdan büyük faydalar sağlayabilir.

1- Kutu Tasarımı

Nike spor ayakkabılarında neredeyse her ayakkabıya özel bir kutu tasarımı bulunsa da genelde detaylar aynıdır. Biri kırmızı ya da mavi olabilir. Ancak genellikle hepsindeki ortak özellik, marka logosunun kutunun üst ve yan kısımlarında da bulunmasıdır. Bunların dışında Nike yazısının yazılışına da dikkat etmenizi öneririz. Çünkü kutuların sahtesini yapmak fazlasıyla kolaydır.

nike

2- Kutunun Etiketi

Logo ve yazılışların kontrolünden sonra bakmanız gereken yer yine  kutunun yan bölümüdür. Burada ayakkabının modelinin, numarasının rengi ve şehrinin, üreticisinin ve orijinallik kodunun bilgilerinden oluşan bir etiket vardır. Bu kod genellikle 9 hanelidir. Ayakkabının ve kutunun üzerinde yazan kodu mutlaka kontrol etmenizi öneririz.

nike 2

3- Ayakkabının Etiketi

Spor ayakkabıların iç etiketindeki ayrıntılar üretimi, stili, yılı ve ülkesine göre değişiklik gösterebilir. Bu ayrıntılara bağlı olarak en kesin olan şeylerden biri kutusunun üzerinde yazan 9 haneli orijinallik kodudur. (Kutu ve ayakkabıdaki kodun aynı olduğuna bakmanız gerektiğini belirtmiştik.) Aynı zamanda MADE IN CHINA / FABRIQUE EN CHINE yazılışındaki Q harfindeki kuyruğun Q harfinin içinden başladığını da kontrol etmenizi tavsiye ederiz. Dikişler ise orijinal olduğunu anlayacağınız bir başka yer. Aynı Louis Vuitton ve Christian Louboutin markalarındaki gibi dikişlerin temiz ve düz olması gerekmektedir.

nike etiket

4- Ayakkabıdaki Nike Amblemi

Her Nike spor ayakkabısının yanındaki büyük logo ayakkabıya temiz ve kaliteli bir dikiş ile tutturulmuştur. Bu en önemli özelliklerden biridir. Sahte ayakkabılarda bu dikişler fazla temiz değildir ya da hiç dikiş göremezsiniz. Bunun nedeni, logoyu ayakkabıya yapıştırmış olmalarıdır.

nike 4

 

5- Tabandaki Logo

Orijinalliğini son olarak ayakkabı tabanlarındaki logodan anlayabilirsiniz. Bunu anlamanın ise sağ ayaktaki logoya bakmaktan geçer. Eğer sağ taraftaki logo sağa bakıyorsa, o ayakkabının sahte olduğundan emin olabilirsiniz. Ayakkabılardaki tüm logolar sol tarafa bakmalıdır.

nike 5

Modacruz’da Nike ürünleri almak için tıklayınız.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir