Sıkça Sorulan Sorular

1. Modacruz nedir?

Modacruz lüks modayı almanın ve satmanın en eğlenceli ve kolay yoludur. Modacruz üzerinden Türkiye’nin her yerindeki modaseverlerin dolaplarını görebilir, kendi dolabınızı aynı şekilde paylaşabilirsiniz.

Modacruz ekibi olarak sizlere rahatlıkla ve güvenle alım/satım yapabileceğiniz bir platform tasarladık. Tüm üyelerimizin Modacruz deneyimlerinden memnun kalması için sitemiz üzerinden yapılan tüm alışverişlerin ödeme güvencesi tarafımızdan sağlanmaktadır.

Saygı ve güven esaslarına dayalı olan ve günden güne tutkuyla büyümekte olan Modacruz ailesinin genel tutum ve tavsiyelerine buradan ulaşabilirsiniz.

2. Modacruz’una başlamak için bilmem gerekenler nelerdir?

Aşağıdaki dört basit adımdan başlayabilirsiniz!

  • Modacruz hesabınızı ve profilinizi oluşturun. Ekleyeceğiniz profil resminiz sosyal ortamda daha güvenilir bir izlenim bırakmanıza ve popüler olmanıza yardımcı olacaktır.
  • Facebook ve Twitter paylaşım butonları üzerinden arkadaşlarınızı Modacruz’dan haberdar edip daha fazla dolabın Modacruz üzerinde yeralmasını sağlayarak alışveriş şansınızı artırın.
  • Mobil telefonunuz veya kameranızla saniyeler içinde çekeceğiniz fotoğraflarınızı kolaylıkla yükleyin, ve ilk ürününüzü dolabınıza yerleştirin. Satış sürecindeki ilk ve en önemli olan bu aşamanın aslında en kolayı ve eğlencelisi olduğunu göreceksiniz.
  • Tüm Modacruz’cuların dolaplarını karıştırmaya başlayın!

Güvenli alışverişin sizler için önemini biliyor ve destekliyoruz. İşte tam da bu yüzden, Modacruz’dan yaptığınız her alışverişte, ürün elinize geçene kadar paranızı Modacruz’da güvenle saklıyor, ancak siz onay verdiğinizde para transferini gerçekleştiriyoruz. Modacruz ekibi olarak, sistemimiz üzerinden yapılan her alışverişin sonuna kadar arkasındayız, siz güvenle alın diye…

‘Hemen Sat’ menüsünden satmak istediğiniz ürünleriniz için birer ilan oluşturabilirsiniz. Ürününüzün fotoğraflarını, en iyisi vitrin fotoğrafınız olacak şekilde yükleyip tanım ve beden bilgilerini paylaşın!

‘Ürününüz satıldı!’ emailini aldıktan sonra alıcı bilgilerine Siparişler-Satılanlar menüsünden ulaşabilirsiniz. Ürünün satıldığı tarihten en geç 3 gün içinde alıcı ödemeli olacak şekilde kargoya verin ve kargo takip numarasını yine Siparişler-Satılanlar kısmına bildirin.

Ürününüz alıcı tarafından alınıp, kontrol edildikten 3 gün sonra satış kazancınız Modacruz hesabınıza geçirilir. Bu kadar kolay!

Modacruz ücreti basit ve açıktır. Ürünlerinizi dolabınızda sergilemeniz ücretsizdir. Her gerçekleşen satış işlemi içinde Modacruz kazancınız %20sine ortak olur. Bu ürün satış fiyatının kalan %80ninin hesabınıza yatıralacağı anlamına gelir. Ürününüz alıcıya teslim edilip, alıcı onayı alındıktan hemen sonra kazancınız hesabınıza aktarılır ve artık sizindir.

Bunun yanında ne kazanırsınız: Modacruz tüm para transferleri için güvenli bir ortam oluşturur, ve kredi kartı işlem ücretleri gibi diğer tüm görünmez ücretleri karşılar.

Örneğin: Dolabınıza 50TL fiyat biçtiğiniz bir elbisenizi eklediniz. Elbiseniz satıldığında hesabınıza, elbise satışınız karşılığında 40TL hesabınıza yatırılır.

Bir çok alışveriş platformunun aksine Modacruz’da kredi kartı işlem ücretleri, para transferi kesintileri gibi gizli ücretler yoktur. Sizlere en iyi deneyimi sunabilmek için aldığımız komisyon oranı açık ve nettir.

Kullanıcı adı profilinizle ilgili değiştirilemeyen tek alandır. Bunun nedeni Modacruz’cuların birbirlerini zamanla tanıyarak güvene dayalı bir ilişki geliştirebilmelerine imkan tanımaktır.

Ekranın sağ üst köşesinde beliren menüden Ayarlar linkine tıklayarak profilinizle ilgili düzenlemeleri yapabilir, profil resminizi yenileyebilirsiniz. Değiştiremeyeceğiniz tek alan kullanıcı isminizdir, bu Modacruz’cular arasında tanınmanız ve güvene dayalı bir ilişki geliştirmeniz için önemli bir kuraldır.

Genellikle siparişin elinize geçmesi 7 ile 10 gün arasında bir zaman alır. Sipariş verdiğiniz andan itibaren, Modacruz satıcıyla irtibata geçerek, ürünün olabilecek en kısa zamanda karşı ödemeli olarak postaya verilmesini sağlar. Satıcı aynı zamanda sisteme kargo takip numarasını girmekle yükümlüdür. Böylece siparişinizin nerede olduğunu sizin için takip edebiliriz. Kargo takip numarasını ekranın sağ üst köşesindeki menüden siparişlerim – satın alınanlar kısmında bulabilirsiniz.

Sipariş ettiğiniz ürün ulaştığında, ürünü dikkatlice inceleyip, sipariş verdiğiniz ürünle uyuştuğundan emin olunuz.

Daha sonra sitemize giriş yaparak, ekranın sağ üst köşesindeki menüden siparişlerim – satın alınanlar kısmından ‘onay’ butonuna basarak ürünün onayını vermeniz gerekir. Böylece o ana kadar Modacruz’da tutulan paranız, satıcının hesabına güvenli bir şekilde aktarılabilir. Ürün elinize ulaştıktan 3 gün sonraya kadar tarafınızdan bir onay gelmezse, üründen memnun kaldığınızı varsayarak paranız satıcı hesabına transfer edilir.

Eğer siparişinizden memnun kalmadıysanız, vakit kaybetmeden )ve onay butonuna basmadan önce!) bizimle irtibata geçiniz. Siparişinizin teslim tarihinden sonra ki 3 günü geçirmeden bizimle irtibata geçmeniz önemlidir. 3. günden sonra paranız satıcının hesabına otomatik olarak transfer edilir, ve bu işlemi geri çevirmemiz mümkün değildir.

Modacruz üzerinden alınan ürünlerde aşağıda belirtilen sebepler dışında iade kabülü mümkün değildir, ancak sizlerin memnuniyeti herşeyin üzerinde olduğundan teslimatın ilk 3 günü içerisinde yapacağınız geri dönüşlerde sizlere memnuniyetle bu konuda yardımcı olacağız.

İade talebi ancak siparişiniz:
Zarar görmüş
Yanlış ürün
Eksik gönderilmiş
Site üzerinde gösterilenden ve/veya tanımlanandan açıkça farklı olduğu durumlarda yapılabilir. Iade talebinde bulunan üyelerimiz ürünü teslim aldıktan en geç 3 gün içerisinde destek ekibimizle [email protected] adresinden irtibata geçmeli ve iade edilmek istenen ürünün iade sebebini belirten fotoğraf ve detaylı bir tanımlamasını paylaşmalıdır. İncelemelerin ardından iade talebi destek ekibimiz tarafından uygun bulunursa, ürünün sahibine karşı ödemeli olarak kargolanıp teslimini takiben 2 iş günü içerisinde para iadesi gerçekleştirilir.

Dilerseniz Modacruz cüzdanınıza full iade şeklinde yapılır ve Modacruz içerisinden alışverişe devam edebilirsiniz. Modacruz cüzdanınıza yatırılan bir ücret yalnızca Modacruz içerisinde harcanabilir ve geri çevrilemez. 

Satışla ilgili bu tarz problemleri önlemek için satıcılarımıza ürünlerini en iyi şekilde fotoğraflayıp, en detaylı ve dürüst şekilde tanımlamalarını tavsiye ediyoruz. Aynı şekilde satın alan üyelerimize de satın almadan önce yorumlar aracılığıyla ürünle ilgili tüm merak ettikleri detayları sormalarını teşvik ediyoruz.                                   

Modacruz.com dışarısından sonlanan satışlar (ödemenin tamamının Modacruz üzerinden geçmediği her türlü durum) Modacruz Güvencesi kapsamında değildir.

Böyle durumlarda sıkça yaşanan problemlerden (dolandırıcılık, ürünün yollanmaması, eksik/hatalı/yanlış yollanması gibi) Modacruz hiç bir şekilde sorumlu tutulamaz.

Site dışından yapılan işlemlerin her iki tarafında zararına sonuçlanabileceği konusunda sizleri uyarmak görevimizdir. Bu tarz işlemler sizlere her geçen gün daha gelişmiş bir Modacruz deneyimi sunmamıza da büyük engel teşkil edeceğinden, bu veya buna benzer bir teklifle karşılaştığınızda bizimle [email protected] adresinden irtibata geçmenizi önemle rica ederiz

Bir ürün satın alımı gerçekleştirdiğinizde kargo ve iletişim bilgileriniz satıcıyla paylaşılarak, kargo süreci başlatılır. Kargo süreci tamamlanmadan önce gelen sipariş iptali talepleri iade politikası dışındadır.

Bu durumda satıcının ürünü kargolamadığından emin olduktan sonra siparişiniz iptal edilir.

Ürün bedeli dilerseniz Modacruz cüzdanınıza full iade şeklinde yapılır ve Modacruz içerisinden alışverişe devam edebilirsiniz. Modacruz cüzdanınıza yatırılan bir ücret yalnızca Modacruz içerisinde harcanabilir ve geri çevrilemez. 

Veya para iadesi site komisyon bedeli kesildikten sonra tarafınıza geri iade edilir. Bu kesintinin kapsamı banka işlem ve transfer komisyonları ve hizmet bedelidir.

Satın almış olduğunuz ürün alıcı ödemeli olacak şekilde satıcı tarafından kargoya verilir. Kargo ücretleri mesafe, ürünün boyut ve ağırlığına göre farklılık gösterir ve her firmanın standart kargo ücretleri uygulanır.

Modacruz tüm modaseverlerin kıyafet, aksesuar ve ayakkabı alışverişi yapabileceği bir platformdur. Bu kategoriler dışında kalan hiç bir ürünün Modacruz dolabınızda yeri olmamalıdır.

Kullanılmış olan ürünler yalnızca temiz ve yeniye yakın durumda ise dolabınızda sergilenebilir. Modacruz olarak parfüm, oje, sprey, elektronik ürünler, kitap, ev eşyası, çocuk eşyaları, erkek giyim ürünleri, makyaj malzemeleri, iç çamaşırı ve kullanılmış mayo/bikini satışlarını desteklemiyor, bu tarz ürünlerin site üzerinden satışında oluşabilecek sorunlarda mesuliyet kabul etmiyoruz.

Modacruz, taklit ve sahte ürünlerin site üzerinden tanıtılması veya satılmasına izin vermez. Moda tutkunları olan siz değerli üyelerimizi de fikri mülkiyet hakkı ve tüm tasarımcıların yaratıcılıklarına karşı takdir ve saygıya davet ediyoruz.

Modacruz yukarıda belirtilen kuralların ihlali söz konusu olduğunda, diğer üyelerimizin güven ve memnuniyetini korumak adına yapılacak her türlü işlem hakkını saklı tutar. Yapılacak işlemlerden en önde geleni kural ihlali sahibinin Modacruz üyeliğinden, alım ve satış gibi tüm yetkileri dahil olmak üzere sınırsız süre için men edilmesidir.

Tebrikler! ‘Ürününüz satıldı!’ emailini aldıktan hemen sonra alıcı bilgilerine ekranın sağ üst köşesindeki menüden Siparişler-Satılanlar kısmından ulaşabilirsiniz. Alıcı adresini paketinizin üzerine yazdıktan hemen sonra paketlediğiniz ürünü kargo takip numarası olacak şekilde postaya vermelisiniz.

Ürünün tarafınızdan en geç 3 gün içerisinde kargolanması ve kargo takip numarasını siteye bildirmeniz beklenir. Siparişler>Satılanlar sayfasından kargo takip numaranızın bildirimini yapabilirsiniz.

Ürün teslim alınıp alıcı tarafından onaylandığında satış kazancınız hesabınıza yatırılır.

Ürününüz alıcı tarafından teslim alınıp, onaylandıktan sonra satış kazancınız onay bekleyen bakiyeden, onaylanmış bakiyeye dönüşür. Bunu Siparişlerim> Para hareketleri ekranından görebilirsiniz.

Onaylanmış bakiyenizi Modacruz dolaplarından yapacağınız her türlü alışveriş için kullanabilirsiniz.

Onaylanmış bakiyenizdeki miktarı banka hesabınıza yatırmak için Siparişler >Para Hareketleri sayfası üzerinden, siteye beyan etmiş olduğunuz isim ve soyisminize ait IBAN numaranızı girmeli ve ‘Hesaba yatır’ talimatı vermelisiniz. Talimatınızı takiben satış kazancınız hiç bir transfer ücreti ödemeden 7 iş günü içerisinde satış banka hesabınıza aktarılır.

Alıcı herhangi bir sebepten ötürü ürünün ilanında belirtildiğinden farklı olduğunu beyan ettiğinde, alıcıdan beyanını destekleyici fotoğraflar ve detaylı tanım paylaşması istenir. Destek ekibimiz tarafından yapılan incelemelerin ardından, (Satıcı ilanının, yorumların ve alıcı raporlarının karşılaştırılması) ekibimiz hem alıcıya hem de satıcıya kararı açıklar. Bu karar iade veya iadenin kabul edilmemesi olabilir. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için ürünlerinizi en doğru, açık ve net bir şekilde fotoğraflamanızı ve tanımlamanızı tavsiye ederiz. 

Satıcıürünü kargolayıp, kargo takip numarasını bildirdikten sonra, kargonun takibi ve teslim alınmasından alıcı sorumludur. Herhangi bir sebepten ötürü kargo alıcı tarafından teslim alınmaz ise, ürünün satıcıya ulaşmasını takiben kargo bedelleri ve komisyon bedeli ürün bedelinden düşülerek iade gerçekleştirilir.

İade amaçlı geri kargolamalarda satıcıya kargo takip numarası bildirildikten sonra, ürünün teslim alınmasındansatıcı sorumludur. Ürün herhangi bir sebepten ötürü teslim alınmadığı ve alıcı çift yönlü kargo bedeli ödemek zorunda bırakıldığı durumda, satıcı yalnızca alıcıya kargo bedellerinin tamamını ödeyerek ürünü tekrar yollamasını talep edebilir. Ürün bir hafta boyunca teslim alınmadığı durumda alıcının iadesi tarafımızdan gerçekleştirilir ve bu noktadan sonra yaşanacak sorundan Modacruz sorumlu değildir. Alıcılarımızın ve satıcılarımızın kargolama ve takip anlamında üzerilerine düşeni yapmalarını rica ederiz.  

19. Orijinal beyan edilmiş bir ürün sahte çıkarsa ne yapmalıyım? 

Öncelikle temenni edilmeyen böyle bir durumda alıcının yapması gereken ilk şey 3 günlük iade süreciniz dolmadan Modacruz Destek yetkilileriyle irtibata geçmek olmalıdır. İrtibata geçtikten hemen sonra ürünü karşı ödemeli olarak Modacruz adresine göndermeniz istenecektir. Ekibimiz ürünün, satıcının yüklemiş olduğu fotoğraflar ve beyanlarını göz önünde bulundurarak, replika olduğunu teyid ettikten sonra , alıcının iadesi kesintisiz bir şekilde yapılır.

Modacruz bu noktada satıcıya replika ürününü teslim etmekle yükümlü değildir.  Satıcının üyeliğine süresiz olarak son verilir. 

20. Replika bir ürün satın aldım, ancak ürün beyan edildiği gibi çıkmadı ne yapmalıyım? 

Modacruz markaların ‘sahte’, ‘replika’, ‘çakma’, ‘taklit’ ürünlerinin satışından sorumlu değildir. Sahte ürün emek hırsızlığına girdiği gibi yasal bir suç olarak değerlendirilir. Alıcı eğer ürünün original olmadığı beyan edildiği halde ürünü satın almışsa, bu alışverişi hiç bir şekilde Modacruz güvence kapsamı dahilinde değerlendirilemez. 

21. Kargom gecikti,  ne yapmalıyım? 

Satın almış olduğunuz ürün siparişinizin gerçekleştiği günü takiben 3 gün içerisinde kargoya verilmelidir. Ancak bazen satıcıların özel durumlarından ötürü bu sure uzayabilir. Kargonuz gecikmeye girdiği günden itibaren, destek ekibimiz satıcısıyla irtibata geçerek günlük olarak takibini yapar. 10 günü geçe gecikmelerde siparişiniz iptal edilir. Erişilemeyen veya haksız bir sebepten ötürü kargolamaya yapmayan satıcıların dolapları kapatılır. 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0