Neden Kahvaltı Etmeliyiz?

Akşam yemeğini yedikten sonra aradan geçen zaman yaklaşık olarak 12 saattir. Sabah kalktığınızda aç olarak uyanıyor ve güne yemek yiyerek başlamanın verdiği keyfi sürmek istiyorsanız kahvaltı zaten sizin için vazgeçilmez öğünlerden biri demektir. Uyandığınız süreden yaklaşık yarım saat sonra kahvaltıya başlamanız oldukça önemli. Çünkü vücut gece uzun süre aç kaldığından kendisini korumaya alır yani koruma moduna geçer ve enerjiyi saklar. Bu da metabolizmanın zayıflamasına ve günü daha düşük enerji ile geçirmeye etki eder. Kahvaltı yapmadığımız zamanlarda kilo kaybedeceğimizi düşünürüz oysa bu durum sanıldığı gibi değildir. Kahvaltı öğününü atlamak, tam tersi bir etki göstererek metabolizmayı durdurur. Kahvaltı yapılan zamanlarda metabolizma daha hızlı çalışır ve kilonun korunmasına hatta fazla kilonun verilmesine destek olur.

 

Neden-Kahvalti-Etmeliyiz_metin2

Metabolizma hızlandırma yöntemleri için tıkla!

 

Kahvaltı Eden İnsanların Obez Olma Oranı Daha Düşük Olur

Kahvaltı, sabah aldığımız sağlıklı besinler ile daha zengin olur. Vücudumuz için gerekli olan vitaminleri en çok sabah kahvaltısında alırız. İyi bir beslenme fiziksel olarak ve vücut sağlığı için çok önemlidir. Protein bakımından zengin olan kahvaltı türleri ile yapacağımız kahvaltı sayesinde, sağlıklı kas ve dokulara sahip olabilirsiniz. Hatta düzenli kahvaltı ile bunu yıllarca koruyabiliriz. Lif oranı yüksek bir kahvaltı ile günü daha tok bir şekilde geçirmeyi başarabiliriz.

Etkili bir diyetin başlangıcı, sağlıklı ve zengin bir kahvaltıdan geçer. Kahvaltı yapmanın kilo kontrolü haricinde birçok faydası bulunmaktadır. Kahvaltıyı atladığımız zamanlarda %40 oranında daha fazla tatlı besin alırız ve %55 oranında daha şekerli içecekler tüketmeye ihtiyaç duyarız. Kan şekerimiz düştüğünden gereken enerjiyi direkt şekerden alır  ve yağ olarak depolarız. Bu da kilolu bir insan olmamıza neden olur. Obez olarak hayatınıza devam etmek istemiyorsanız, düzenli kahvaltı, protein ve lif bakımından zengin yiyecekler tüketmelisiniz.

 

Kahvaltı Neden Önemli?

Vücudumuzun düzenli çalışmasını istiyorsak, kahvaltı yaparak kan şekerimizi dengelemiş oluruz. Kahvaltı yapmadığımız zamanlarda enerjimizin bütün gün düşük olmasının nedeni kan şekerinin vücut tarafından ayarlanamamasıdır. Uyanır uyanmaz vücudumuzun ihtiyaç duyduğu tüm besinleri karşılar ve vücudumuzu güne hazırlarsak gün içinde çok daha enerjik bir yapıda olabiliriz.

Kahvaltının önemli unsurlarından bir diğeri de, bağışlılık sistemimizi düzenliyor oluşudur. Bağışıklık sisteminin düzenli olması ve gelişmesi için, her sabah protein ağırlıklı bir kahvaltı yapmamız şarttır. Özellikle çocukların kahvaltı etmesi sağlıklı gelişimleri için ayrı bir önem taşımaktadır. Çocuklara kazandırılacak kahvaltı alışkanlığı, bütün hayatlarını olumlu yönde etkileyecektir. Gelişim aşamasında olan çocukların yeterli ve dengeli beslenmeleri çok önemlidir.

 

Neden-Kahvalti-Etmeliyiz_header

 

Çocuklara kahvaltı yaptırmanın keyifli yolları için tıkla!

Hafıza için Kahvaltı

Yapılan araştırmalarda yapılan kahvaltıların konsantrasyonu güçlendirdiği, hafızayı olumlu yönde etkilediği kanıtlanmıştır. Kan şekerinin düşmeye başlaması ile dikkatimiz dağılır ve enerjimiz düşer. Bu şeker oranı vücut için çok önemlidir.

 

Neden-Kahvalti-Etmeliyiz_metin1

 

Cevizin ve ceviz suyunun diğer faydaları için tıkla!

Şekerin düşük olması kadar yüksek olması da bir sorun yaratabilir. Kahvaltıda almamız gereken enerji miktarı 400 ila 600 kalori arasındadır. Ayrıca sabah kahvaltılarında düzenli yenilen bir avuç kadar cevizin hafıza sorunlarınızı ortadan kaldırması da mümkün olacaktır.

Kahvaltının sadece mutlulukla değil, sağlıklı bir hayat ile de doğrudan bağlantısı vardır.

 

Bu içerik kadın.com tarafından hazırlanmıştır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir