Modaya Güç Katan Kadınlar

Moda sürekli kendini yenileyen bir olgu. Fakat moda dünyasına adını altın harflerle yazdırmayı başarmış, yenilikler getirmiş bazı kadın tasarımcılar var! Onlar aynı zamanda modadaki en önemli özgürlük akımlarının da temsilcileri. Gelin modaya güç katan kadınları yakından tanıyalım!

En büyük yenilikler şüphesiz ki Gabrielle Chanel tarafından gerçekleştirildi. Macerasına küçük bir şapka atölyesiyle başlayan Chanel, markasını dev bir moda imparatorluğu haline getirdi. Kadınları korseden kurtarıp jarse kumaştan tasarladığı kıyafetlerle rahat ettirmiştir. Chanel’in dolabımıza kazandırdığı en önemli parçalardan biri de tabi ki küçük siyah elbise.

coco-chanel

Bunların yanı sıra Chanel o dönemde sanat ve politika alanında sözü geçen bir kadın haline gelmiştir. Jean Cocteau, Picasso, Collette gibi sanatçı ve edebiyatçıları etkilemiş, kadın erkek eşitliği savunucularından biri olmuştur.

Chanel fırsatlarını keşfetmek için tıkla!

1988’den beri aile yadigari Prada’yı başka bir noktaya taşıyan Miuccia Prada da çağımızın en başarılı modacılarından. Prada uzun yıllardır hayatımızda fakat Prada’yı Prada yapan Mario Prada’nın torunu Miuccia Prada oldu. Dedesinin kurduğu şirketi sadece batmasın diye devralan Miuccia bu markayı adeta baştan yarattı! Markanın ilk hazır giyim koleksiyonu çıktığında büyük ses getirdi. İnsanların karşısına yepyeni bir kadın tipi çıkardı.

miuccia-prada

1992’de Prada’dan bağımsız olarak markanın tam zıt tarzı olan Miu Miu’yu kurdu. Hala her hareketiyle moda dünyasını şaşırtmayı başarıyor!

Prada fırsatlarını keşfetmek için tıkla!

Ünlü modacı Diane von Furstenberg de modaya yön vermiş kadınlardan biri.  29 yaşında Newsweek’e kapak olduğunda şöyle denilmiştir: “Moda alanında Coco Chanel’den bu yana en iyi pazarlanabilen kadın.”

Photograph by Yu Tsai Diane Von Furstenberg

Kendisi dolabımızın demirbaşlarından biri haline gelmiş, her kadının dolabında bulunan anvelop elbiselerin de yaratıcısı. Fürstenberg’in 1972 yılında “Kadın gibi hissedin, elbise giyin,” sloganıyla piyasaya çıkardığı pamuklu jarse elbiseler, bugün modadaki en önemli kadın özgürlük hareketlerinden biri olarak kabul ediliyor. Diane, tasarladığı kıyafetleri giyenleri; “DVF giyenler, kadınlıklarıyla gurur duyan kişiler. İster iş, ister aile yaşantısı olsun; kendini dünyasına adamış kadınlar. Cesur ve hareketli hayatı olan kadınlar” diye tanımlıyor.

Diane Von Furstenberg fırsatları için tıkla!

Günümüze yaklaştığımızda başarısı göze çarpan bir diğer kadın tasarımcı da Tory Burch. Tory Burch’un başarısının sırrı şık, ulaşılabilir ve zamansız parçalar tasarlaması. 2004 yılında evinde kurduğu küçük ofisi şimdi dünya çapında çalışanlarının %80’inin kadın olduğu küçük bir imparatorluğa dönüştü. Kadınların giydiklerinde harika hissedecekleri kıyafetler tasarlamak üzerine yoğunlaştığına her zaman dikkat çekiyor. Markanın en popüler ürünü ise ismini Tory Burch’un annesinden alan Riva babetler!

wk52toryburch

Tory Burch fırsatlarını hemen keşfet!

ModaCruz Moda Editörü

Ece GÜÇEL

 

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir