Moda Bloggerı Cocobolinho Modacruz’ da

cocobolinho-dolap (1)

-Cocobolinho kimdir? Kendinizden biraz bahseder misiniz

Cocobolinho, meslek seçimimi tamamen modadan uzak bir alanda yapıp, diş hekimliği fakültesinden mezun olduktan sonra, aynı okulda doktorasını tamamlayan, şimdi ise mezun olduğum fakülte hastanesinde araştırma görevlisi olarak çalışan ve işini çok seven bir diş hekimi. Ancak modaya olan ilgim nedeniyle, tam zamanlı, zihnen ve bedenen yorucu bir işim olmasına rağmen, 2012’de Style&Glaze Blog’da modayı kendi bakış açımla paylaşmaya başladım. Paylaştıkça da, hayatımı bu şekilde pozitif etkileyen ve her anlamda besleyen hobim sayesinde kendimi daha bütün hissetmeye başladım.

-Kişisel stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Moda benim için, çok kolay şekil değiştirebilen bir nesne gibi… Klasikleşen akımlar dışında, çok çabuk tüketilen ve yerine bir yenisi gelen trendlerle karşılaşıyoruz her gün. Modaya ait herşey o kadar kolay ve hızlı değişebiliyor ki, stilim için ‘asla giymem’ söylemi ‘asla’ kullanmayacağım bir tanımlama olur. Tarzım ise rahat, eğlenceli ve canlı bana göre. Rahat çünkü öncelikli şartım giydiğim kıyafetin içinde kendimi mutlu ve rahat hissetmemdir. Eğlenceli kavramını kendime göre yorumlayabilirim sanırım, bir davete parlak spor ayakkabınızla gidebilmek, ya da bulabildiğiniz kadar kolyeyi o gün üst üste takmak örneğin. Kalıplara bağlı kalmak yerine, içimden nasıl geliyorsa, kıyafeti öyle tamamlamayı seviyorum.

3396239_open-uri20131111-21461-i62y2u

-İkinci el moda hakkında ne düşünüyorsunuz?

İkinci el moda ile ilk kez 2013’te işim nedeniyle Boston’da yaşarken tanıştım. Hayatımız boyunca o kadar çok yeni giysi ve aksesuar alıyoruz ki, çoğunu bazen neredeyse hiç kullanmıyoruz. Boston’da ikinci el giysiler ve vintage parçalar satan haftalık açık markete her pazar uğrar, inanılmaz güzel ve değerli parçalar bulurdum.

-Yurtdışında alışveriş yaptığınız ve tavsiye edeceğiniz ikinci el kıyafetler satan butikler var mı?

Boston’un güney Washington mahallesinde yılın her dönemi sadece pazar günleri açık olan So-Wa vintage market, ikinci el giysi tutkunlarının, Boston’a yolu düşerse kesinlikle uğramaları gereken bir mekan. Amerika dışında aslında Avrupa’da da ikinci el giysi dükkanları oldukça yaygın. Başta Londra olmak üzere, Avrupa’nın diğer büyük şehirlerinde de rastlayacağınız ‘Charity shop’ diye adlandırılan ve uygun fiyatlı tasarım parçalar bulabileceğiniz dükkanlar yine gezmeyi çok sevdiğim yerlerden.

IMG_1512

-Gardırobunuzun vazgeçilmez parçaları neler?

Bir moda sever olarak bence bu çok zor bir soru. Çünkü ayakkabılarımı da, çantalarımı da giysilerim kadar severim:) Hepsinden kısaca bahsetmek gerekirse, ayakkabı seçiminde topukluların albenisine dayanamayıp gardrobuna eklemeyi seven ama düz ayakkabı giymekten de vazgeçemeyen biriyimdir. Çanta konusunda da benzer bir ikileme sahibim:) Küçük çantaları çok severek satın alsam da, günlük hayatta hep kocaman bir çanta ile işe giderim. Giysilerde ise daha netim sanırım, pastel tonlar, uçuşan uzun elbiseler, çizgili üstler, jean herşey ve midi etekler en sevdiklerim.

-Modası geçse bile giymekten vazgeçmem dediğiniz bir parça var mı?

Moda sürekli bir devinim içinde olduğundan, şüphesiz bu yıl giydiklerimiz gelecek yıl modası geçecektir. Ancak 70’ lerin izlerini taşıyan bohem tarzda kıyafetler ve aksesuarlar bana romantic ve kendim gibi hissettirdikleri için, sanırım hep sevdiğim tarz olarak kalacaklar.

3861807_collaage

-Stilini beğendiğiniz ünlü isimler kimler?

Sienna Miller’ ın giyim tarzını çok beğenirim. Onun dışında Blake Lively’ nin gece kıyafetlerini, Emma Stone ve Jessica Alba’nın günlük stilini çok beğenirim.

-Sevdiğiniz ve en çok tercih ettiğiniz tasarımcılar kimler?

Geçtiğimiz iki kışı işim nedeniyle yurt dışında geçirince, Türkiye’deki alım gücü nedeniyle çok farklı yerlere koyduğumuz markaların, aslında yurtdışında günlük hayatın bir parçası olduklarını gördüm. En sevdiğim tasarımcı da kullandığı canlı renkler ve eğlenceli desenleri ile sade ama şık, Kate Spade diyebilirim Onun yanında Marc Jacobs, Tory Burch ve Stella McCartney’in tasarımlarında her sezon mutlaka kendimden bir şeyler buluyorum.

-Dolabınızda satmayı düşündüğünüz kaç adet kıyafetiniz mevcut?

Amerika’dan döndükten sonra, mevsim de değiştiği için, giysilerimi düzünlerken bu yıl oldukça büyük bir gardrop detaoksu yaptığımı söyleyebilirim. Modacruz’daki gardrobuma ilk olarak 30 parça ürün ekledik. Ama çok daha fazlası yakın zamanda gardroba eklenecek.

 

Cocobolinho’ nun dolabına göz atmak için tıklayın

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0