Kilo Almak İçin Ne Yapmalı?

Aslında birçok kadın için bu başlık pek bir şey ifade etmiyor. Genel bir ortalamaya vurulduğunda kilo vermek isteyenlerin oranının kilo almak isteyenlerinin oranından çok daha yüksek olduğunun hepimiz farkındayız. Fakat asla unutulmaması gereken bir gerçek varsa o da fazla kilonun kişide yarattığı sorunlar kadar kilo bakımından yeterli seviyede olmayan insanların da yaşadığı birçok sorun var.

kilo almak

Kilo vermede esas sorunu günlük harcanan kalori miktarının altında beslenmek oluştururken, kilo almada ise esas sorun günlük kalori ihtiyacından fazla kalori alınmamasıdır. Beslenme alışkanlığını ve yeme düzenini değiştirerek günde 1000 kalori daha fazla alım sağlayabilen insanların kilo artışı sağladığı bir gerçektir. Peki, kilo alma ile ilgili sorun yaşıyorsan ne yapmalısın?

 • Uyandıktan sonra en geç 1 saat içinde yüksek kalorili bir kahvaltı ile güne başlamalısın.
 • Vücudunun ihtiyaç duyduğu kalori miktarından en az 1000 kalori daha fazla kalori almalısın.
 • Yediğin yiyeceklerin kalorilerini bilip ona göre bir yeme düzeni oluşturmalısın. Kalorisi çok düşük salata yemek yerine, kalori deposu olan makarna ve pirinç yemeklerini tercih edebilirsin.

Besinlerin kalori değerleri için kadin.com’a tıkla!

 • Eğer iştahın yeterince açık değilse ve canın da bir şey yemek istemiyorsa bir miktar spor sana bu konuda yardımcı olacaktır. Özellikle iştah açan yiyeceklerin gözünün önünde durması seni yemeğe teşvik edebilir.

kilo almak1

 • Kilo almanın çok fazla yöntemi olsa da önemli olan sağlıklı kilo alman olacaktır. Özellikle sadece yağ düzeyinde kilo almak sağlık açısından oldukça tehlikeli bir durum oluşturduğundan, protein ağırlıklı beslenerek kaslarını güçlendirerek kilo alımına başlayabilirsin.

Tüm detaylar için tıkla!

 • İşlenmiş gıdalardan elde edilen kötü yağları sırf kilo almak adına asla sofrana ve evine sokmamalısın. Unutma ki sağlıklı bir kilo alımı için zeytinyağı gibi doğal yağlar tercih etmelisin. Böylelikle hem sağlığını korumuş olacaksın hem de sağlıklı bir şekilde kilo alımına başlayabileceksin.
 • 3 saatte bir mutlaka yemek yemelisin. Canın istemiyor olsa da mutlaka kendini yemek yemek için zorlamalısın. Böylelikle yemek yeme saatlerin sağlıklı bir düzen içine girecektir.
 • Sağlıklı kilo alma yöntemlerinden biri olan kuruyemiş tüketmek senin için oldukça yararlı olacaktır. Hem oturduğun yerden zahmetsizce sahip olabilmen hem de içindeki kuvvetli maddeler sayesinde kısa zamanda kilo almana olanak sağlayacaktır.

Kuruyemişin faydaları kadin.com’da!

 • Tereyağı ve zeytinyağını mutfağının daimi üyeleri haline getirmen önemli bir nokta.
 • Yemeklerden sonra yüksek kalorili tatlılardan tüketmeye özen göster. Özellikle yatma saatine yakın tükettiğin kalorili yiyecekler kilo olarak geri dönecektir.

kilo almak2

 • Eğer önceliğin hızlı kilo almak ise yemeklerden önce asla su tüketme. Böylelikle midendeki yerin tamamı sadece bol kalorili yiyeceklere ayrılmış olacaktır.
 • Porsiyonlarını büyüterek her zamankinden çok daha fazla yemek için olanak sağlayabilirsin.
 • Kaliteli uyuyun.
 • Egzersizi ihmal etmemelisin.

kilo almak3

Eğer bunların hepsini denediysen ve hala istediğin gibi bir kiloya sahip olamıyorsan mutlaka bir doktor gözetiminden geçin. Belli başlı sağlık sorunlarının da kilo alımına engel olduğu unutulmamalı.

 

Bu içerik kadin.com tarafından hazırlanmıştır.

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir