Haftanın Modacruz Dolabı: ElifSimal

ElifSimal

1- Kendinizden biraz bahseder misiniz?

Şimal Kutluçınar: 

1986 İstanbul doğumluyum. Üsküdar Amerikan Lisesini tamamladıktan sonra üniversite eğitimime ‘Görsel İletişim ve Tasarım’ bölümünde devam ettim. Gönlümden asıl geçenin bu sektör olduğunu farkedince üniversite eğitimimden sonra İstanbul Moda Akademisine gittim. 1 sene profesyonel olarak A46 bünyesinde çalışmamın akabinde kendi markamızı kurma kararı aldık.

Elif Kayıkçı: 

1986 İstanbul doğumluyum. St. Benoit lisesini bitirdikten sonra üniversite eğitimimi ‘İç Mimarlık’ üzerine aldım. Üniversite öğrenimimi tamamladıktan sonra kariyer planlamama moda tasarım üzerinden devam etmek istedim, bu noktada eski arkadaşım olan Şimal ile yollarımız kesişti ve 2009 yılında kendi markamızı hayata geçirdik.

 

2- Modacruz’u nereden duydunuz ve ilk düşünceniz ne oldu?

Şimal Kutluçınar: 

Modacruz’u ilk çok yakın bir arkadaşımdan duydum ve duyduğum anda daha cümlesini bitirmeden üye oldum. 🙂

Elif Kayıkçı: 

Ben de Şimal’den duydum, zaten birçok şeyden birbirimiz vasıtasıyla haberdar oluyoruz, özellikle böyle konularda :). Ben de hemen üye olup keşfetmeye başladım.

3- İkinci el modanın size sağladığı faydalar neler?

Şimal Kutluçınar: 

Modacruz ile tanıştığım andan itibaren aslında ne kadar çok kullanmadığım eşyam olduğunu ve dolapta beklediğini farkettim. Üstelik birçoğu ya bir sefer kullanılmış ya da etiketi üzerindeydi. Modacruz sayesinde hem bir kısmını elden çıkarmış yani bir nevi dolap detoksu yapmış oldum, hem de bunları beğenen ya da ihtiyacı olan sevgili Modacruzerlar çok uygun fiyatlara sahip oldular, oluyorlar.

4- Modası geçse bile giymekten vazgeçmem dediğiniz bir parça var mı?

Elif Kayıkçı: 

Aslında çok sıkı bir moda takipçisi değilim. Sezonda rağbet gören ürünleri kendi stilimle birleştirmeyi seviyorum. Sırf moda diye bir sezon satın alıp diğer sezon dolabın bir ucuna atmak mantıksız geliyor. Sanırım vazgeçmem dediğim parçalar ‘basic’ eşyalarım. Beyaz ipek gömleklerim, siyah blazer ceketlerim, skinny pantolonlarım ve stilettolarım…

5- Şimdiye kadar kaç ürün sattınız? Hangi parçalar çoğunlukta?

Şimal Kutluçınar: 

Kendi şahsi hesabımdan 150 adet satışım oldu. Ağırlıklı olarak ayakkabı, çanta ve aksesuar gidiyor. Yakından görüp deneme şansı olmadığı için kıyafet daha riskli geliyor. ‘Elif Şimal’ hesabını daha çok yeni açmış olmamıza rağmen 10 satışımız oldu. Tamamen ‘Sample Sale’ mantığıyla bir dolap yaptık, önceki sezonlara ait ürünleri %90 indirimlere Modaruzerlara sunduk. Güncel kalmak adına sürekli yeni ürün ekliyoruz.

Şimal Kutluçınar’ın Modacruz dolabı için tıklayın.

Elif Kayıkçı: 

Benim de 30’ a yakın satışım oldu. Ağırlıklı olarak çanta sattım diyebilirim. Kış döneminde palto ve kaban çok gitti. Ben de yenilerine yer açmış oldum:).

Elif Kayıkçı’nın Modacruz dolabı için tıklayın.

ElifSimal-Kolaj

6- Modacruz dolabınızdan aylık olarak ortalama ne kadar kazanıyorsunuz?

Şimal Kutluçınar: 

Benim, Elif’in ve Elif Şimal’in total satışı 3-4 bin TL’yi buluyor. Hesaplanmamış bir gelir olduğu için iyi de oluyor :).

7- Kazancınızı nasıl değerlendiriyorsunuz?

Elif Kayıkçı:

Elif Şimal dolabından elde edilen gelir direk olarak iş hesabına aktarılıyor. Şahsi hesaplarımızda yaptığımız satışlardan kazandığımızı da biriktirip daha uzun süre kullanabileceğimiz parçalara yatırım yapmak amaçlı kullanıyoruz.

8- Modacruz’u arkadaşlarınıza tavsiye ediyor musunuz?

Şimal Kutluçınar: 

Tabi ki ediyoruz, hem arkadaşlarımıza hem müşterilerimize… Çünkü hepimizin ihtiyacı olan bir şeydi. Sample Sale dolabımızı takipte kalabilmek için şimdiden birçok müşterimiz Modacruz ailesine katıldı bile!

9- Modacruz hayatınıza girdikten sonra ne gibi değişimler oldu?

Elif Kayıkçı:

Bu konuda çok samimiyim, daha rahat alışveriş yapabiliyorum. Hevesimi aldıktan sonra dolabıma koyup başka onu beğenen başka birine geçirebilirim sonuçta! Her gün kontrol ettiğim, telefonumun ana sayfasında olan bir application yani hayatımın bir parçası oldu. İyi ki varsın Modacruz!

10- Aynı zamanda Modacruz’ dan da alışveriş yapıyor musunuz?

Şimal Kutluçınar: 

Evet bir kere yaptım! Çok çok uzun zamandır arayıp bulamadığım bir çizmeyi kendi ayak ölçümde ve yeni etiketli olarak buldum ve satın aldım, çok şanslıyım!

11- Diğer satıcılara tavsiyeleriniz neler?

Elif Kayıkçı:

Satıcılara öncelikli tavsiyem yayınladıkları görselleri güzel fotoğraflamaları, ışığa ve arka fona dikkat etmeleri. Ürünün kendisini anlatması gerek… Açıklamalar kısmı da çok önemli, bildiğimiz kadarıyla bütün detayları yazmalıyız. Şahsi olarak bir diğer önem verdiğim paket ambalaj, nasıl gönderdiğimiz kişinin ürününe ve karşısındakine saygısını gösterir çünkü… Son olarak da mümkün olduğunca uygun fiyatlandırma, özellikle kullanılmış ürünlerde ve var ise üründeki kusuru mutlaka belirtmek gerek…

Elif Şimal’in Modacruz dolabı için tıklayın!

Modacruz Moda Editörü
Figen ÇEKEN
Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir