Haftanın Modacruz Dolabı Shophaholic’den Stil İpuçları

image

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Yaşınız, işiniz, burcunuz…

1977 doğumlu bir aslan kadınıyım. Pazarlamanın Türkiye’de çok da bilinmeyen bir dalı olan talep yaratma üzerine hizmet veren bir şirketin ortağıyım. Açıklamak gerekirse hedef kitle ile urunu bir araya getirmeye yönelik çalışmalar yapıyorum. Bu bir sitenin ziyaretçi trafiğini ya da satışlarını artırmak olabilir ya da bir urunun satılması için hedef kitlesi dahilinde tüketici datası yaratılması da olabilir.

Modacruz ile tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu?

Evdeki kıyafetler, ayakkabı ve çantalar basa çıkılamaz hale geldiğinde elimdekileri nasıl değerlendirebileceğim yönünde araştırma yaparken bir sene kadar bir sure önce Modacruz ile tanıştım. Ama belirtmeliyim ki ilk tanımamızda siteye sadece iki urun koydum ve iki hafta öncesine kadar siteye bir daha girmedim, hata etmişim. İlk üye olduğumdan bu yana sitenin içeriği, tasarımı ve yaklaşımında çok olumlu değişiklikler olmuş. Yurtdışındaki benzerlerinden nerdeyse hiçbir farkı yok zamanla onlardan da iyi olacağına inanıyorum.

2.El tüketim hakkında ne düşünüyorsunuz?

Ben çevreci ve hayvan sever bir insan olarak geri dönüşüme de çok inanan bir insanım. 2. el tüketime de bu şekilde bakıyorum aslında, bir kişinin bir zaman beğenip severek aldığı ve daha sonra çeşitli nedenlerden kullanmadığı, kullanamadığı kıyafet, çanta ve ayakkabıların ikinci bir kişi tarafından kullanılmasının her anlamda faydalı olduğuna inanıyorum. Aslında bu kültür olarak da bize uzak bir konu değil, bakarsanız Türk kültüründe aile içinde kıyafetleri el değiştirmesi, küçük çocukların büyüklerden kalan kıyafetlerden faydalanması 2. el tüketimin farklı formlarıdır.

Tabi bundan maddi bir kazanç sağlanmaya başlandığı zaman işin içine özen, titizlik ve saygının girmesi gerektiğine inanıyorum. Satıcı konumundaki bir kişinin alıcılarına özen göstererek koyduğu kıyafetlerin, aksesuar ve ayakkabıların durumunu çok iyi değerlendirip kendisinin aslında yıpranmaya bağlı olarak giymediği bir parçayı koymaması gerektiğini düşünüyorum. Bir zamanlar sevilmiş bir parçadan artık gönlü geçtiyse ve o parça bir başkasını mutlu edebilecek durumda ise 2. el olarak tüketime geri sunulmalıdır.

Dolabınız çok beğeniliyor ve ürünleriniz diğer kullanıcılara göre daha çabuk satılıyor, bunu neye bağlıyorsunuz, alışveriş yaparken özellikle dikkat ettikleriniz nelerdir?

Bu yorumunuz beni mutlu etti, teşekkür ederim. Düşününce bunun birkaç nedeni olabileceğini düşünüyorum; ilki değişen zevkler, çalışma ortamının değişmesi ile değişen dolap içeriği, modada meydana gelen değişimler ve ortaya çıkan farklı trendlerle dolabım birden fazla zevkle hitap edebilecek durumda. Kurumsal olarak çalışan biri ofis ortamı için kendine güzel parçalar bulurken daha casual kıyafetlerden hoşlanan biri de kendine uygun kıyafetler bulabilir. 

Beğeni kazanmanın diğer bir nedenin ise iyi bir marka miksine sahip olduğunu düşünüyorum. Dolabımdan da anlaşılacağı gibi alışverişte ve dolayısıyla giyimimde designer markalarıyla high street olarak adlandırılan markaları karıştırıyorum. Bu da birbirinden farklı alıcıların farklı ilgi ve ihtiyaçlarına cevap verebilecek geniş bir urun gamı yaratıyor.

Alışveriş konusundan biraz daha detaylı bahsedecek olursam koyduğum kıyafetlerden, ayakkabı ve çantalardan anlaşılacağı üzere alışveriş yapmayı seviyorum. Ayakkabı ve çantaya özel bir ilgim var, bu ikisinde designer markalarını tercih ediyorum. Kıyafette ise biraz maymun iştahlı olduğum ve çeşit sevdiğim için  yaşadığım şehir İstanbul’un sunduğu kısıtlı konfordan dolayı daha az designer markası ve daha çok high street markalar olarak adlandırılan Zara gibi markaları tercih ediyorum. Machka, Sandro ve Maje’ın ise yeri benim için ayrıdır.  

Sonbahar/Kış 2014-2015 sezonunun en iyi üç trendi nedir size göre nedir?

Benim kullanacağım, dolabıma uygulayacağım 3 trendi sıralayacak olursam ilki kesinlikle militer olacak. Asker yeşili, kesin hatlı kıyafetler favorilerim arasında, kamuflaj desen de ise yeşil dışında alternatif renk uyarlamalarını tercih ediyorum. İkinci trend ise deri olacaktır. Deri ceket her zaman hayatımızda var ama bu sene deriler hem çok renkli hem de sadece ceket olarak değil pantolon ve etekte de çok çeşitli modellerle karşımıza çıkıyor. Son olarak da diz üstü çizmeler diyeceğim sanırım, her ne kadar uzun bir boy ve ince bir siluet istese de düz ya da topuklu çizmeler kıs sıklığı içinde ideal bence özellikle bu senenin parlayan yıldız trendi pançolar ya da capeleriyle birleştirildiğinde ortaya harika kombinasyonlar çıkabilir.  

Bu sezon mutlaka alacağınız veya halihazırda aldığınız parçalar nelerdir?

Kapımızdaki soğuk günler için asker yeşili bir parka mümkün olursa bir de siyah parka, siyah düz bir bot, postal tarzı bağcıklı ama bu sene konç kısmındaki bağcığın üzerine bir de kapak eklenmiş modeller var, sanırım o modeli tercih edeceğim. 

Alexander Wang x HM koleksiyonundan birkaç parça, günlük tarzıma uygun ve spor aktiviteleri için harika bir koleksiyon. 

Bir siyah stilletto ya da stilletto’nun designer yorumları, son iki senedir gece şıklığımın vazgeçilmez parçası, platform ayakkabıları sizin de Modacruz dolabımdan fark etmiş olacağınız gibi artık hiç kullanmıyorum. 

Sneaker, street style’ın son yıllardaki vazgeçilmez parçası renk renk model rahatlığı tartışılmaz ayakkabıları. Arasında seçmekte zorlandığım modeller arasında Nike Airmax, Adidas Stan Smith, Valentino’nun kamuflaj desenli sneakerları, kışlık Supergalar ve Puma’nın sneakerları yer alıyor. 

En çok kullandığım aksesuar olan bilekliğe ait koleksiyonumu genişletmeye devam edeceğim.

Tabi çanta almadan bir sezon alışverişi düşünülemez, bu sene yine çok sevdiğim arkadaşım Serra Türker’in çok başarılı, harika çok kullanışlı designlara sahip markası Misela’nın yeni modellerinden bir bucket bag almayı planlıyorum.

Hep dikkat ettiğiniz bir moda kuralı var mı?

Stil sahibi olmak kendi kurallarını yaratmaktır diye düşünüyorum, bu nedenle özellikle takip ettiğim bir moda kuralı var diyemem. Ama seneler önce bir dergi de okuduğum ve hep aklımda olan tek bir öğüt var diyebilirim; her zaman bakımlı olun ve markete giderken bile ne giydiğinize dikkat edin, kiminle nerede karışılacağınızı bilemezsiniz 😉

Hiç umursamadığınız bir moda kuralı var mı?

Bir kural değil belki ama moda olan her şeyi giymek zorunda değilsiniz. O senenin trendleri arasından stilinize uygun olanları seçip stilinizle harmanlayıp kullanın, moda olan ama üzerinizde emanet gibi duran bir parça sizi mutlu etmeyecektir. Yakın zamanda aramızdan ayrılan ve benim hayranı olduğum Oscar de la Renta’nın dediği gibi Moda, moda olana göre giyinmektir. Ama stil daha çok kendiniz olmakla ilgilidir. Duayen çok doğru söylemiş sizi yansıtan kıyafetler secin içinde mutlu olmadığınız bir kıyafet sizi yansıtamaz.

Eğer mümkün olsaydı hangi ünlünün gardırobuna sahip olmak isterdiniz?

Ünlülerin çoğunu günlük hayatlarında gözlemlemek çok mümkün olmuyor, kırmızı halıda ise bir stilistin elinden çıktıkları için stilleri çok da özgün olmuyor. Ama gözlemlediğim kadarıyla sahip olmak isteyeceğim dolaplar arasında Victoria Beckham, Gywenth Platrow, Cate Blanchett, Rachel Zoe ve Rosie Huntington-Whitley’in dolaplarını sayabilirim. 

 Modacruz’da en beğendiğiniz dolap sahibeleri kimler?

Gözüme çarpan birkaç tane dolap var ama bu soruya hakkıyla cevap verebilmek için sitede daha çok dolap gezip daha çok zaman harcamam gerektiğini düşünüyorum. Siteyle ilişkim bu aralara daha çok kendi dolabımı çeşitlendirmek üzerine, dolabıma koymak istediğim kışlık parçaları parçaları tamamlayınca daha fazla dolap gezeceğim.

 Dolabınızda Modacruz dolabınıza konacak kaç adet ürün var?

Su ana kadar satılan parçalardan gözlemlediğim mevsime göre parçalar daha çok talep görüyor. Bundan yola çıkarak kışlık parçalara öncelik verdim, ve bunların daha bitmediği belirtmeliyim. Kıs sonu da yeni sezon acılısıyla baharlık yazlık parçaları koymaya başlayacağım. Anlayacağınız belli bir sayı veremesem de daha en az bir sene boyunca koyacağım iyi bakılmış Modacruz kullanıcılarının hoşuna gideceğini umduğum kıyafet, aksesuar, ayakkabı ve çanta mevcut.

Shophaholic’in Modacruz dolabına gitmek için tıklayın!

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0