Haftanın En Başarılı Modacruz Dolabı: Arwenstar

image

Sizi biraz tanıyabilir miyiz? Yaşınız, işiniz, burcunuz…

Merhaba,

38 yaşındayım, bankacıyım, arslan burcuyum. Aynı zamanda tasarım ve plastik sanatlarla ilgileniyorum. Ayrıca uzun yıllardır çeşitli gruplarla müzik de yapıyorum.

Modacruz ile tanışmanız ne zaman ve nasıl oldu?

Modacruz ilk olarak bir Facebook reklamıyla dikkatimi çekti. Detaylı incelediğim zaman nihayet Türkiye’de de moda üzerine, direkt sahibinden, güvenilir ve kaliteli bir ikinci el alışveriş sitesi açıldığını düşündüm ve tabi hemen denemeye karar verdim.

2.El tüketim hakkında ne düşünüyorsunuz?

İkinci el tüketim, özellikle yurtdışında hayli itibara sahip bir tüketim şekli. Henüz bizim ülkemizde yeteri kadar olgunlaşmadığını düşünüyorum. Oysa iyi kullanılmış, özenle seçilmiş parçaları tekrar dolaşıma sokmak bence hem eski sahipleri hem de yeni sahipleri için harika bir şey! Eşyaları yeniden değerlendirmek çok eğlenceli olabiliyor. Birinin pek fazla kullanmadığı, kullanmaktan sıkıldığı veya kullanmayı beceremediği bir kıyafetin/aksesuarın, yeni sahibinin üstünde çok cazip ve alımlı olabildiğini gördüm.İtiraf etmeliyim ki bu konuda başlarda ben de çok çekimser davrandım. Önce yurtdışı seyahatler sırasında, ardından bu konuda dünyaca ünlü, güvenilir kabul edilen internet siteleri sayesinde ikinci el dünyası ile tanıştım. Zamanla, tecrübe sahibi oldukça doğru seçimleri yapmayı da öğreniyorsunuz.Sezonda kaçırdığım ve iyi durumdaki parçaları, zaman içinde değerini kanıtlayan tasarımları ikinciel olarak almak çok hoşuma gidiyor doğrusu. Mesela bir anda 80’lere ait işlemeli bir deri ceket bulabiliyorsunuz; benzeri kimselerde yok; çok trendy ve süper cool!

Kendi stilinizi nasıl tanımlarsınız?

Eklektik, avant-garde ve kesinlikle rock-chic.

Stil zaman içinde gelişen ve değişen bir olgu, bence bir tür dışavurum. Siz nasıl olduğunuz yerde saymıyorsanız, stil de aynı şekilde. Bu sebeple yeniliklere hep açık. Bir yandan rock müzik yaptığımız bir grubumuz var. Belki dinlediğim müziklerin etkisiyle oldum olası rock’n roll tarzını kendimle çok bütünleştirdiğimi görüyorum. Sanırım hayat felsefeme en uygun giyim tarzı bu. Şahsen bütün bu marka bombardımanı arasında rock’n roll’u çok samimi buluyorum. Ufak detaylarla bu tarzı işe de uygulayabiliyor, aynı zamanda keskin bir şekilde şık da olabiliyorsunuz. Bunun yanında egzotik deriler, ipekler , Bizans işlemeleri, zımbalar, metaller, doğal taşlar kullanmayı çok sevdiğim malzemeler. Gündelik hayatta kıyafetin bütününü sade tutup tek bir detayı çok vurgulamayı seviyorum. Plastik, polyester ve türevlerini de mümkün olduğu kadar tercih etmemeye çalışıyorum. Dolabımda da doğal olmayan kumaşları pek fazla göremezsiniz. Sahne kostümleri konusunda ise hayran olduklarım arasında Gaultier, Balmain, Givenchy ve Versace’yi sayabilirim.

Dolabınızdan aldığımız izlenime göre ayakkabılara ilginiz var, ayakkabı alırken nelere dikkat ediyorsunuz,özellikle tercih ettiğiniz model ya da markalar var mı?

Ayakkabı deyince orada bir durmak lazım: biz kadınların hassas noktası! Benim için de ayakkabı bir tutku. Galiba artık neredeyse koleksiyoncu safhasına geçiş yaptım Etiketiyle sakladığım çokayakkabım var..

Ayakkabı alırken en çok dikkat ettiğim konu malzeme kalitesi ve rahatlığı diyebilirim. Çok beğendiğim bir model de olsa eğer rahat değil ise satın almam. Marka olarak, Valentino, Saint Laurent, İsabel Marant, Gianvito Rossi, Aquazzura, Zanotti, Frye ve Ash’i en beğendiğim isimler arasında sayabilirim.

Ayrıca el yapımı western botlara da özel bir ilgim var. Türk tasarımcıların modellerini de zaman zaman kullanıyorum.

Sonbahar/Kış 2014-2015 sezonunun en iyi üç trendi nedir size göre nelerdir?

İzlediğim kadarıyla geometrik desenli battaniye pançolar çıkışta. Burberry ve İsabel Marant gibi tasarımcılar özellikle tercih ediliyor. Bu stili bir de kuzey Amerika stil kowboy şapkasıyla o da olmadı geniş kenarlı bir fedorayla tamamladınız mı olmuştur. Çok beğenilen diğer trend gym style. Spor bilincinin daha da popüler hale gelmesinden sonra bu moda inanılmaz çıkışta. Günlük hayatta kullanması çok rahat, ve aksesuarlar farklı ve eğlenceli. Son olarak Alexander Wang’in H&M için yaptığı koleksiyon da üstüne perçin oldu. Gym style bence daha da fazlası ile geliyor. Aslında ben daha ileriye dönük tahminlerde bulunmayı seviyorum. Meslea önümüzdeki yıllarda özellikle kürk detayların ve abartılı işlemelerin çok önem kazanacağını sanıyorum. Kesimi ne olursa olsun deri elbise ve etek ceket takımların da yükselişe geçeceğini düşünüyorum. Bir de her dönem kendisini hissettiren Retro etkisi yavaş yavaş 80’lerden 70’lere geçecek gibi duruyor.

Şık olmak için sizce herzaman lüksü tercih etmeli mi yoksa bazı parçalarda ucuza kaçmalı mı?

Şık olmak için lüks markalarla donanmanın ne şart, ne de yeterli olduğunu düşünüyorum. Bana göre şıklık, önce insanın kendisini iyi tanıması, iyi ifade edebilmesi ve kendinden memnun olabilmesidir. Kıyafetler ve aksesuarlar bu yolda kullandığı araçlardan bazılarıdır. Bir şahsiyete bürünebilmek amacı ile belli marka çanta ve ayakkabılara sarılan insanlardan olmamak lazım. Kendi adıma, malzemeler kaliteli olduktan sonra uygun fiyatlı parçaları da kullanmaktan çok zevk alıyorum. Yani kısaca şöyle söyleyebiliriz: işin özüne bakmayı seviyorum. Geçenlerde markalar konusunda yapılan ufak ölçekli bir deney okudum. Bir markalandırma şirketi, fiyatları 5 $ ile 280 $ arasında değişen aynı tip siyah tişörtlerin etiketlerini çıkartıyor ve modaprofesyonellerini çağırıp markaları tahmin etmelerini istiyor. (deneye katılan markalar belli) sonuç oldukça kafa karıştırıcı: Versace, Prada, vs olduğu düşünülen tişört Zara, Gap gibi uygun fiyatlı zincirlere ait çıkıyor. Tabi bunun tam tersinin de olduğunu söylemeye gerek yok. Bu deney tek başına bir gösterge değil ama, insanların bazen “marka” konusunda gözleri fazla bağlanabiliyor. Bu hepimiz çin geçerli.

Alışveriş ve modanın hayatınızdaki yeri ve önemi?

Alışveriş ve moda, yetişkinlerin oynadığı bir tür oyun. Çocukken oynadığımız oyuncak bebeklerin yerini, modern dünyada bu tür kavramlar aldı. Ben kendi adıma modayı eğlenceli buluyor, takip etmeyi seviyorum ama her moda olan trendi de kendime uygulamam doğrusu. Beğendiklerimi seçer onları harmanlarım. Daha kullanılmamış fikirleri bulup onları denerim. Orijinal olsun, kendimden de bir şey katayım isterim. 

Modacruz’da en beğendiğiniz dolap sahibeleri kimler?

Birçok dolap var aslında, herhangisini seçeyim bilemedim. En son 2ndbox’tan alışveriş yaptım. Kib3le, diamond, burcuc, shophaholic de beğendiğim dolaplar arasında.

Dolabınızda olmazsa olmaz markalar hangileri?

Olmazsa olmaz diye birşeyim yok ama İsabel Marant, Givenchy, J brand ve rag&bone jeanler, Acne Studios, Helmut Lang, Toga, işlemeli ve egzotik derili herşeyi zevkle giyebilirim.

Arwenstar’ ın Modacruz dolabına gitmek için tıklayın!

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0