Ayakkabı Bakım Rehberi

Ayakkabılarının kısa sürede eskimesinden, formunu kaybetmesinden mi şikayetçisin? Bir ayakkabının ömrünü uzatmak tamamen bakım ile ilgili. Severek aldığın o ayakkabıyı uzun süre giymek istiyorsan ayakkabı bakım rehberimize hemen göz at!

Derinin En Büyük Düşmanı: Su

Deri ayakkabılarını temizlerken direkt su ile temas ettirmemeye özen göster. Deri zamanla suyu içine hapseder bu da ayakkabının yıpranmasına ve derinin kurumasın yol açar. Deri ayakkabının ömrünü uzatmak için düzenli olarak ayakkabı cilası kullanmalısın. Beyaz spor ayakkabıların için de onlar için özel olarak geliştirilmiş sprey formdaki temizleyicileri kullanabilirsin.

186f44b464161637512f8c0c0b74aaa1

Ayakkabıları Dinlendirerek Kullan

Aynı ayakkabıyı her gün giymemeye özen göster. Formunun bozulmaması ve bakteri üretimini önlemek için ayakkabıyı giydikten sonra bir gün dinlendirmelisin. Ayakkabını dolaba kaldırmadan önce havalandırmak da başka önemli bir nokta.

Bakımı En Zor: Süet

Süet ayakkabı en çok ilgi isteyen ayakkabıdır. Ne kadar güzel gözükse de bakımı da bir hayli zor. Mesela yağmurlu bir havada dışarıya süet ayakkabılarla çıkmak ayakkabıların için bir kabus olabilir 🙂 Süet ayakkabılarının bakımı için düzenli olarak nubuk silgisi ve nubuk fırçası kullanmalısın. Süet ayakkabıların üzerine su geçirmez sprey sıkmak da başka bir çözüm.

8-wine-suede-heels

Ayakkabını Direkt Isıdan Uzak Tut

Ayakkabını ıslak bir bezle temizlemiş veya yağmura maruz kalmış olabilirsin. Fakat ne olursa olsun ayakkabını güneşin altında veya kaloriferin yanında kurumaya bırakmamalısın. Doğrudan alınan ısı ayakkabı derisinin kurumasına ve çatlamasına sebep olur.

Ayakkabı Bağcıklarını Atlamamak Gerek

Ayakkabılarının bağcıklarını da düzenli olarak çıkarıp temizlemelisin. Bu özellikle beyaz spor ayakkabılarda görünümü tamamen değiştiriyor. Bağcıkları çıkarıp bir yıkama poşetine koyup çamaşır makinesinde yıkayabilirsin.

img_6032

Share on Facebook0Tweet about this on TwitterShare on Google+0Share on LinkedIn0Pin on Pinterest0

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir